Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek   7:30 - 15:30
   
Warsztaty Terapii Drukuj
piątek, 19 sierpnia 2011 22:45

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ W KOLNIE

18-500 Kolno ul. Wojska Polskiego 48 tel./fax (086) 278 14 89

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kolnie zostały utworzone w 2005 roku nakładem środków finansowych Powiatu Kolneńskiego i dofinansowaniem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”.

W latach 2005 – 2009 prowadzenie warsztatu powierzono Powiatowemu Zrzeszeniu Ludowe Zespoły Sportowe w Kolnie. Od stycznia 2010 roku zadanie to realizuje Fundacja „Vita Familiae” w Łomży. Warsztaty są jedyną w powiecie kolneńskim placówką kompensującą braki dysfunkcyjne u osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Od grudnia 2005 r. czyli od początku swojej działalności służą pomocą dla 25 osób dotkniętych różnorodnymi dysfunkcjami rozwojowymi.  Uczestnicy warsztatów na co dzień pracują w różnych dostępnych w placówce pracowniach, doskonalą swoje umiejętności manualne jak też intelektualne, które w przyszłości mają pomóc im w życiu codziennym jak też w integracji ze społeczeństwem. Ich praca warsztatowa jest zauważana i nagradzana na różnorakich przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych.

W ramach rozwoju fizycznego i ruchowego nasi podopieczni biorą udział w zawodach sportowych odnosząc na nich sukcesy. Wycieczki, które organizowane są w warsztatach pomagają uczestnikom w integracji ze społeczeństwem, uczą poprawnego zachowania się wśród innych oraz obycia się w różnych sytuacjach życiowych.

Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów, mają zapewnioną bezpłatną opiekę specjalistyczną i rehabilitację. Jest placówką pobytu dziennego. WTZ realizuje zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie samodzielnego życia.

 

Uczestnicy warsztatów mają do dyspozycji pięć pracowni

 

 

Pracownia przystosowania do życia codziennego

 

Uczestnicy uczą się na tej pracowni przygotowania prostych posiłków oraz podstaw zachowania się przy stole. Zdobywają także wiedzę o obsłudze urządzeń AGD.

 

 

Pracownia krawiecko – dziewiarska

Na pracowni tej uczestnicy uczą się prostych ściegów hafciarskich oraz sposobów szycia ręcznego, fastrygowania, cerowania itd. Poznają również podstawy działania maszyny do szycia i obsługi jej.

 

 

Pracownia techniczno – ogrodnicza

 

W tej pracowni uczestnicy uczą się posługiwać narzędziami stolarskimi ręcznymi jak i też elektrycznymi. Wykonują prace stolarskie jak i produkty, które są prezentowane na różnych przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych a także nie rzadko znajdują swoich nabywców.

Pracownie ta prowadzi również ogród. Uczestnicy dbają o estetyczny wygląd posesji.

 

 

Pracownia muzyczno – teatralna

 

 

Na zajęciach w tej pracowni uczestnicy poprzez naukę piosenek oraz przygotowywanie oprawy muzycznej, wokalnej i teatralnej na różnorakie uroczystości wzmacniają u siebie poczucie własnej wartości.

Poza zajęciami muzyczno – teatralnymi nasi podopieczni poznają tu też zasady działania urządzeń RTV.

 

Pracownia sztuk plastycznych

 

W tej pracowni uczestnicy poznają różne techniki wyrazu artystycznego. Poprzez zastosowanie różnorodnych technik malarskich uczą się wyrażać siebie poprzez sztukę a także poprawiają swoją motorykę małą.

 

Szukaj

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
29 Sierpnia 2017
Imieniny obchodzą
Flora, Jan, Racibor, Sabina
Do końca roku zostało 125 dni.
Zodiak: Panna
Ulti Clocks content

Dziś w przeszłości

29 August 1885 r. A.D.:
W Niemczech został opatentowany pierwszy motocykl. Jego konstruktorem był Gottlieb Daimler.

Mapa Ostrzeżeń Mapa ostrzeżeń dla Polski